CZYNNE

PON - CZW
9:00 - 20:00
PT - SOB
10:00 - 22:00
NIEDZIELA
10:00 - 20:00

Powrót prowincji – kameralny festiwal literacki

KORNEL PLAKAT

14-16 czerwca/ 24 czerwca 2018

Kornel Filipowicz pisał o prowincji „jesteś wrażliwa i czuła, ale pełna kompleksów, gdyż byłaś zawsze przedmiotem pośmiewiska”. W ramach kameralnego festiwalu literackiego „Powrót prowincji” podejmiemy dyskusję na temat znaczenia prowincji i peryferii, a także różnic i napięć, które pojawiają się w literaturze określanej w taki sposób. Jakie tematy powracają na linii centrum-peryferie? Czy rzucają nowe światło nie tylko na literaturę, ale i samą Polską? Czy obrzeża stwarzają nowe języki? Czy odchodzą od klisz i schematów, czy raczej je powielają? Czy współcześnie można mówić o symbolicznym powrocie prowincji, a jeśli tak, to co on oznacza i jakie wprowadza narracje?

CZWARTEK – 14 czerwca miejsce: Kornel i Przyjaciele, ul. Sejmowa 1

17:00 Po trochu – spotkanie autorskie z Weroniką Gogolą (tłumaczką, pisarką)* Prowadzenie: Mikołaj Bizoń/Joanna Heller

*Weronika Gogola – urodzona Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła Ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

PIĄTEK – 15 czerwca miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Przykopa 20

16:00 Jutro też będzie dzień – działanie performatywne o Kornelu Filipowiczu w wykonaniu studentów UŚ

17:00 Powrót prowincji – debata o tym, co dla współczesnej literatury może oznaczać peryferyjność – rozumiana zarówno geograficznie jak i kulturowo.

Goście: Jerzy Kronhold (poeta), dr Piotr Marecki (kulturoznawca, założyciel wydawnictwa Ha!Art), Olga Szmidt (krytyczna literacka, pisarka, redaktorka).

prowadzenie: dr hab. Dorota Sieroń/Anna Cieplak

SOBOTA – 16 czerwca Powrót – literacki spacer po peryferiach start: Kornel i Przyjaciele, godz. 11:00

Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w niezwykłym, autorskim spacerze po Cieszynie, w ramach którego odbędzie się czytanie fragmentów książek i wierszy związanych z tematem peryferyjności i powrotów. Będzie to także okazja do poznania narracji literackich tworzonych lokalnie przez m.in Juliana Przybosia. W spacerze wezmą udział goście specjalni. Prowadzenie: Grupa Aktywnej Kultury.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

PIĄTEK, 15 czerwca, 12:00 Biały ptak – warsztaty dla przedszkolaków. (zapisy zamknięte)

PIĄTEK, 15 czerwca, 12:00 Miejsca Kornela – gra terenowa dla uczniów szkół średnich. Start: Kornel i Przyjaciele

NIEDZIELA, 24 czerwca

16:00 „Romans prowincjonalny i inne historie” spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, autorem wyboru tekstów do zbioru opowiadań Kornela Filipowicza, poetą, redaktorem, dziennikarzem i felietonistą. Jego najnowszy tom poezji „Druga ręka” został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody NIKE.

Prowadzenie: Justyna Sobolewska ( krytyczka literacka, dziennikarka )

17:00 Premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Jego kochana, dumna prowincja” reż. Andrzej Drobik oraz dyskusja z udziałem Andrzeja Drobika, Wojciecha Bonowicza, Justyny Sobolewskiej, Zbigniewa Macheja i Jerzego Kronholda.

Działanie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

powrót prowincji