CZYNNE

PON - CZW
9:00 - 20:00
PT - SOB
10:00 - 22:00
NIEDZIELA
10:00 - 20:00

Powrót Prowincji – Wieczór literacko-filmowy

cover

W ramach kameralnych spotkań „Powrót prowincji”

zapraszamy na wieczór literacko-filmowy

24 czerwca (niedziela)

godz. 16:00

spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, poetą, publicystą,
autorem wyboru opowiadań Kornela Filipowicza do książki „Romans prowincjonalny”

godz. 17:00

przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o Kornelu Filipowiczu
„Jego kochana, dumna prowincja” w reż. Andrzeja Drobika
oraz dyskusja po filmie z reżyserem
i poetami Jerzym Kronholdem i Zbigniewem Machejem

Prowadzenie: Justyna Sobolewska

Wstęp wolny
Obowiązują wcześniejsze rezerwacje

Działanie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”
plakat-kornel-facebook

Czerwone Sukienki

cover fb

Czerwień to życie, energia, miłość, siła.

Czerwień to odwaga, wolność, potencjał, konkret.

Czerwień to wyrazistość, inwencja, moc, działanie.

Czerwień brzmi dumnie.

20 czerwca, godz. 20:00

zakładamy czerwone sukienki, przynosimy aktualnie czytane książki, fragmenty prozy lub poezji

i spotykamy się w „Kornel i Przyjaciele”

Powrót prowincji – kameralny festiwal literacki

KORNEL PLAKAT

14-16 czerwca/ 24 czerwca 2018

Kornel Filipowicz pisał o prowincji „jesteś wrażliwa i czuła, ale pełna kompleksów, gdyż byłaś zawsze przedmiotem pośmiewiska”. W ramach kameralnego festiwalu literackiego „Powrót prowincji” podejmiemy dyskusję na temat znaczenia prowincji i peryferii, a także różnic i napięć, które pojawiają się w literaturze określanej w taki sposób. Jakie tematy powracają na linii centrum-peryferie? Czy rzucają nowe światło nie tylko na literaturę, ale i samą Polską? Czy obrzeża stwarzają nowe języki? Czy odchodzą od klisz i schematów, czy raczej je powielają? Czy współcześnie można mówić o symbolicznym powrocie prowincji, a jeśli tak, to co on oznacza i jakie wprowadza narracje?

CZWARTEK – 14 czerwca miejsce: Kornel i Przyjaciele, ul. Sejmowa 1

17:00 Po trochu – spotkanie autorskie z Weroniką Gogolą (tłumaczką, pisarką)* Prowadzenie: Mikołaj Bizoń/Joanna Heller

*Weronika Gogola – urodzona Nowym Sączu. Wyrastała w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego. Skończyła Ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

PIĄTEK – 15 czerwca miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy”, ul. Przykopa 20

16:00 Jutro też będzie dzień – działanie performatywne o Kornelu Filipowiczu w wykonaniu studentów UŚ

17:00 Powrót prowincji – debata o tym, co dla współczesnej literatury może oznaczać peryferyjność – rozumiana zarówno geograficznie jak i kulturowo.

Goście: Jerzy Kronhold (poeta), dr Piotr Marecki (kulturoznawca, założyciel wydawnictwa Ha!Art), Olga Szmidt (krytyczna literacka, pisarka, redaktorka).

prowadzenie: dr hab. Dorota Sieroń/Anna Cieplak

SOBOTA – 16 czerwca Powrót – literacki spacer po peryferiach start: Kornel i Przyjaciele, godz. 11:00

Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w niezwykłym, autorskim spacerze po Cieszynie, w ramach którego odbędzie się czytanie fragmentów książek i wierszy związanych z tematem peryferyjności i powrotów. Będzie to także okazja do poznania narracji literackich tworzonych lokalnie przez m.in Juliana Przybosia. W spacerze wezmą udział goście specjalni. Prowadzenie: Grupa Aktywnej Kultury.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

PIĄTEK, 15 czerwca, 12:00 Biały ptak – warsztaty dla przedszkolaków. (zapisy zamknięte)

PIĄTEK, 15 czerwca, 12:00 Miejsca Kornela – gra terenowa dla uczniów szkół średnich. Start: Kornel i Przyjaciele

NIEDZIELA, 24 czerwca

16:00 „Romans prowincjonalny i inne historie” spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, autorem wyboru tekstów do zbioru opowiadań Kornela Filipowicza, poetą, redaktorem, dziennikarzem i felietonistą. Jego najnowszy tom poezji „Druga ręka” został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody NIKE.

Prowadzenie: Justyna Sobolewska ( krytyczka literacka, dziennikarka )

17:00 Premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Jego kochana, dumna prowincja” reż. Andrzej Drobik oraz dyskusja z udziałem Andrzeja Drobika, Wojciecha Bonowicza, Justyny Sobolewskiej, Zbigniewa Macheja i Jerzego Kronholda.

Działanie finansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

powrót prowincji

Ota Pavel – spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim

29872864_1708006439257236_5134433243731405525_o

Wszyscy Czesi wiedzą, kim był Ota Pavel. Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista, najpracowitszy czeski dziennikarz sportowy, obsesyjny perfekcjonista, genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną.

Życie Oty Pavla jest wcieleniem dwudziestowiecznego losu mieszkańca Europy Środkowej, modelowym przykładem tego, jak wielkie wydarzenia determinują losy człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję środkowoeuropejskiej literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim.

Wielu Polaków czytało Śmierć pięknych saren, wielu zakochało się w tej książce od pierwszej lektury, ale teraz mamy okazję dowiedzieć się więcej o człowieku, który kiedyś w życiu postanowił: „Najpierw sprawię sobie maszynę do pisania, a zaraz potem piękną wędkę na ryby”.

Wydawnictwo Czarne

Spotkanie z Iką Graboń

 

 

 

 

W ramach Weekendu Księgarń Kameralnych serdecznie zapraszamy na spotkanie z Iką Graboń, sensorykiem, baristą, trenerem i branżowym autorytetem. Ika Graboń z wykształcenia jest operatorem filmowym, a kawa to jej pasja od wielu lat i z powodzeniem wprowadza w stan fascynacji tym napojem innych ludzi. Mówi o sobie, że jest jak kawa z dripa: na luzie i zapada w pamięć. Cały świat odbiera zmysłem węchu, stara się uciekać od przyzwyczajeń, doświadczać czegoś nowego i wierzy bardziej w dwa ziarenka kawy niż dwie połówki jabłka.30656502_1892011504156154_1844555099192426496_n

Spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów

Spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów w ramach 15. Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina.
Inga Iwasiów, pisarka, krytyczka literacka, profesor literaturoznawstwa, autorka monografii, rozpraw, zbioru wykładów, felietonów, książek m.in.: „Pięćdziesiątka”, „W powietrzu”, „Umarł mi. Notatnik żałoby”, „Ku słońcu”, „Bambino”. Jest pomysłodawczynią Nagrody Literackiej „Gryfia”, której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet. W 2010 roku została uhonorowana tytułem ambasadorki Szczecina, miasta w którym się urodziła i w którym nieprzerwanie mieszka, włączając się od lat w organizację życia kulturalnego.
30594314_1892103257480312_122234752064290816_n